loading...
مجله اینترنتی سان تو فان
omid بازدید : 166 شنبه 01 فروردین 1394 نظرات (0)

داشتن تحرک بیشتر در زمان بارداری دارای فواید بسیاری است که در طول زندگی شاهد نتایج آن خواهید بود و هم چنین جنین در درون رحم شما نیز از فواید آن بهره خواهد برد.

 

 

33 دلیل برای ورزش در زمان بارداری

مجله سان تو فان:داشتن تحرک بیشتر در زمان بارداری دارای فواید بسیاری است که در طول زندگی شاهد نتایج آن خواهید بود و هم چنین جنین در درون رحم شما نیز از فواید آن بهره خواهد برد.

چرا باید از امروز ورزش را شروع کنیم ؟ و چه موانعی می تواند سر راه ما قرار بگیرد ؟ پاسخ به این سوالات و روش هایی برای از میان برداشتن موانع احتمالی برای ورزش در این دوران را در ادامه می خوانید.

1- با تحرک بیشتر در دوران بارداری شما کمتر دچار اضافه وزن خواهید شد. تحقیقات نشان می دهند که خانم های بارداری که ورزش می کنند تقریبا سه و نیم کیلوگرم کمتر از آن هایی که ورزش نمی کنند اضافه وزن دارند و این در حالیست که هنوز در محدوده اضافه وزن با سلامتی کامل قرار دارند.

2- با ورزش احتمالا دوران بارداری و زایمان راحت تری را پشت سر می گذارید. با داشتن عضلات قوی در ناحیه شکمی و سیستم قلبی و عروقی می توانید جذابیت اندام و پوست شفاف تری داشته باشید و هم چنین توان شما در زمان زایمان بالاتر خواهد بود.

3- با ورزش می توان خطر بروز دیابت حاملگی را تا 27 درصد کاهش داد. حتی سال ها بعد از زایمان ، مقدار قند بالای خون در دوران بارداری می تواند شما را شدیدا در خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دهد و هم چنین احتمال خطر زایمان زودرس یا به دنیا آمدن نوزادی با اضافه وزن را افزایش می دهد. بسیاری از خانم ها حتی با تناسب اندام مناسب به دلایل ژنتیکی و یا سن بالا که تاثیر زیادی در ابتلا به این بیماری دارد ، دچار این بیماری می شوند ، اگر شما دچار این بیماری شده اید ، ورزش احتمالا به پیشگیری یا عقب انداختن نیاز به انسولین یا داروهای دیگر به شما کمک شایانی می کند.

4- داشتن روحیه خوب از فواید دیگر ورزش در این دوران است که باعث می شود شما این دوران را با لذت بیشتری پشت سر گذارید. بررسی ها نشان دهنده آن است که خانم های بارداری که فعالیت بیشتری دارند نسبت به مادرانی که هیچ گونه فعالیتی ندارند ، از روحیه بهتری برخوردارند ، این سرخوشی بعد از تمرینات ورزشی در تمامی طول روز در دوران بارداری با آنان خواهد بود.

5- با ورزش کردن به احتمال زیاد ، کمتر در مورد کمر دردتان فریاد خواهید کشید. بیش از دو سوم از خانم های باردار از کمر درد در این دوران شکایت می کنند.

اما تمرینات دوران بارداری زیر نظر مربیان متخصص ، خصوصا در نیمه دوم بارداری می تواند کمک شایانی برای شما باشد.

6- به احتمال زیاد دچار یبوست مزاج نخواهید شد. روده بزرگ خانم های باردار به علت مقدار زیاد پروژسترون و بزرگ شدن رحم اغلب دچار مشکل یبوست مزاج می شود.

اما تمرینات ورزشی به همراه مواد غذایی با فیبر زیاد می تواند به شما در رهایی از این مشکل کمک کند.

7- شما انرژی بیشتری خواهید داشت ؛ در حالی که برداشتن کنترل تلویزیون از روی میز گاهی اوقات مثل کاری بسیار مشکل به نظر می رسد ، حتی قدم زدن برای 10 دقیقه در روز می تواند شما را سر حال و سر زنده کند.

8- به احتمال زیاد شما کودکی با تناسب اندام بهتری به دنیا خواهید آورد. نوزادان به دنیا آمده با اضافه وزن به احتمال بسیار زیاد در زمان رفتن به کودکستان ، کودکان چاقی خواهند بود و هم چنین نوزادان به دنیا آمده با اضافه وزن از مادرانی که مبتلا به دیابت هستند به احتمال زیاد در زمان بزرگسالی به بیماری دیابت دچار می شوند.

9- شما می توانید از بیشترین انعطاف بدن زندگی تان لذت ببرید. ریلکسین relaxin نام هورمونی است که در زمان بارداری در بدن ایجاد می شود که باعث نرم شدن مفاصل کشاله ران می شود و به تمامی مفاصل بدن آرامش می بخشد و مادر را برای زایمان آماده می کند. با انجام تمریناتی که در یوگای بارداری آموزش می دهند شما می توانید از این فرصت طلایی حداکثر استفاده را ببرید.

10- با ورزش کردن به احتمال زیاد شما از زایمان به وسیله فورسپس ، سی سکشن یا دیگر موارد غیر طبیعی در امان خواهید بود. تحقیقات نشان می دهد که با تمرینات منظم نرمشی ، در زمان زایمان به احتمال زیاد 75 درصد کمتر نیاز به استفاده از فورسپس ، 55 درصد کمتر نیاز به episiotomy و 4 برابر کمتر احتمال به سزارین خواهید داشت.

11- به احتمال زیاد تناسب اندام بهتری در زمان میانسالی خواهید داشت. در مطالعه ای که بر روی عده ای از بانوان به مدت 20 سال پس از زایمان انجام شده است ، بانوانی که در طی دوران بارداری تمرینات منظم ورزشی را انجام داده اند ، توانستند 2 مایل ( تقریبا 3 کیلومتر ) را در حدود دو دقیقه و نیم سریع تر از بانوانی که در طی دوران بارداری تمرینات نامنظم داشتند بدوند. هم چنین گروه اول می توانند زمان بیشتری به تمرینات ورزشی نسبت به گروه دوم بپردازند.

12- شما بیشتر مورد توجه قرار خواهید گرفت. هر شخصی با دیدن خانم بارداری در حال تمرینات ورزشی واقعا لذت می برد. در یک باشگاه ورزشی هیچ کس محبوب تر از یک خانم باردار در حال ورزش نیست.

13- بانوانی که در تمامی دوره بارداری شان تمرینات منظم ورزشی انجام می دهند به مراتب تناسب اندام بهتری از خانم هایی دارند که در عرض نه ماه هیچ گونه فعالیت ورزشی نداشته اند.

14- مدت زمان زایمان شما احتمالا کمتر خواهد بود. نتایج یک مطالعه تاریخی نشان می دهد که در میان بانوان بارداری که در حالت طبیعی زایمان کرده اند نشان می دهد آن هایی که تمرینات منظم ورزشی خود را در دوران بارداری انجام داده اند ، حدودا مدت زمان زایمان آن ها 4 ساعت و 24 دقیقه بوده است و زمان زایمان در آن دسته که تمرینات ورزشی خود را در نیمه راه بارداری رها کرده اند که تقریبا مدت زمان زایمان آنان 6 ساعت و 22 دقیقه بوده ست. 2 ساعت بیشتر تحمل درد زایمان مسئله خنده داری به نظر نمی رسد.

15- با تمرینات منظم ورزشی آموزش خواهید دید که چگونه آرامش خود را حفظ کنید. تاکید بر توجه به تنفس در مراقبه و تمرینات شادی بخش یوگای بارداری به شما کمک خواهد کرد تا آرامش خود را در هر شرایطی حفظ کنید ، به علاوه این که با تمرینات منظم یوگا می توانید یاد بگیرید که در زمان ناراحتی و استرس آرام باشید ، این روش خوبی برای حمایت از شما در زمان زایمان است.

16- اگر امکان تمرینات نرمشی در آب را دارید ، شما از حس خوب بی وزنی در آن لذت خواهید برد. برای بعضی از خانم ها شنا یا نرمش ایروبیک در آب تنها راه رهایی از درد ورم پاهای شان می باشد.

17- به احتمال زیاد با نرمش ، کمتر دچار ورم در مفاصل پا خواهید شد. بدن شما در زمان بارداری مایعات زیادی را در خود نگه می دارد و با بزرگ شدن رحم فشار زیادی بر رگ ها وارد می شود و بازگشت خون به قلب را نامنظم می کند. تمرینات ورزشی با بهبود گردش خون در بدن احتمال تورم در مفاصل را کاهش می دهد.

18- احتمالا کمتر دچار حالت تهوع صبحگاهی خواهید شد. اگر چه تهوع صبحگاهی مانع از تمرینات ورزشی بسیاری از خانم ها می شود ( به راه حل برای برداشتن موانع توجه کنید ). بسیاری از خانم های باردار گزارش کرده اند که بعد از تمرینات ورزشی آن ها کمتر دچار سرگیجه شده اند و یا این که ورزش حداقل برای مدت کوتاهی فکر آن ها را از این حالت ناخوشایند دور می کند.

19- با تمرینات ورزشی احتمالا شما استعداد پنهان جنین خود را برای ورزشکار شدن آشکار خواهید کرد. مطالعات انجام شده بر روی جوانان 20 ساله نشان می دهند که جوانانی که مادران شان در طی دوران بارداری تمرینات منظم ورزشی داشته اند ، نسبت به همسالانی که مادران شان در زمان بارداری اصلا فعالیت نرمشی نداشتند ، در تمرینات ورزشی مهارت های بهتری را کسب کرده اند.

20- بعد از زایمان سریع تر به تناسب اندام قبل از بارداری خود باز خواهید گشت. خانم های بارداری که تمرینات منظم ورزشی را انجام داده اند به احتمال زیاد اجتماعی تر بوده و از سرگرمی و مشغولیت های قبل از زایمان بیشتری نسبت به آن هایی که اصلا قدمی در جهت انعطاف بدنی بیشتر خود انجام نداده اند ، برخوردارند. این طور به نظر می رسد که بانوان بارداری که تمرینات منظم ورزشی را انجام می دهند بهتر جوابگوی نیازهای دوران بارداری خود هستند.

21- احتمالا زمانی که فرزند شما راهی دانشگاه می شود ، شما از شادابی و تندرستی بهتری برخوردار هستید. بیست سال بعد از زایمان ، بانوانی که تمرینات منظمی در زمان بارداری داشته اند به طور معمول سه و نیم کیلو وزن آنان اضافه خواهد شد و در مقابل آن دسته که دارای تمرینات نامرتب بوده اند اضافه وزن تقریبی 10 کیلوگرم را تجربه می کنند. تمرینات منظم ورزشی در زمان بارداری ، به کاهش کلسترول خون کمک کرده و ضربان قلب را تنظیم می کند.

22- با ورزش ، احساس اعتماد به نفس و کمال را برای باقی عمر در وجود خود افزایش می دهید. با اتمام یک پیاده روی ورزشی در دوران بارداری احساس خواهید کرد که می توانید بر تمامی مشکلات غلبه کنید.

23- احتمالا نوزاد شما از قلبی سالم تر بهره مند خواهد شد. جنین در حال رشد بانوان بارداری که تمرینات منظم ورزشی را انجام می دهند ، نسبت به آنانی که تحرک کمی دارند از قلب سالم تری برخوردارند و این طور به نظر می رسد که این سلامتی در کارکرد قلب در تمامی دوران کودکی نیز ادامه خواهد داشت.

24- اگر عادت به کشیدن سیگار دارید ، احتمالا تمرینات ورزشی به ترک این عادت کمک خواهد کرد. در مطالعات انجام شده بر روی بانوان باردار سیگاری ؛ این طور عنوان شده است که بانوان باردار با تمرینات ورزشی اعتماد به نفس کافی برای ترک این عادت را پیدا کرده اند و خواست دوباره کشیدن آن نیز کاهش یافته است و با افزایش انرژی احساس یک فردی غیر سیگاری را دارند.

25- احتمالا بهتر می خوابید. بعضی از خانم های بارداری که تمرینات منظم ورزشی دارند ، به سرعت به خواب عمیقی می روند و در مقایسه با آن دسته که تحرک کمتری دارند در طول روز مدت زمان کمتری را چرت می زنند.

26- با خانم های باردار بیشتری در کلاس های ورزشی بارداری آشنا خواهید شد. با تبادل نظر در مورد مسائل بارداری با این دوستان جدید احتمالا نقاط مشترک بسیاری برای دوستی پیدا خواهید کرد.

27- با ورزش شما احتمالا از خطر کمتری برای به دنیا آوردن بچه نارس برخوردار می شوید. در دوران بارداری احتمال بروز مشکلاتی در رابطه با فشار خون بالا و افزایش دفع پروتئین در ادرار وجود دارد ، که بسیار خطرناک است. در حدود 5 تا 8 درصد از بانوان باردار دچار این عارضه می شوند و این آمارها رو به افزایش است.

28- به احتمال زیاد از استرس های دوران بارداری دور خواهید بود. خصوصا در حالتی که در فضای باز به تمرینات ورزشی بپردازید ، نور خورشید تاثیر ضد افسردگی دارد. در حدود 12 تا 20 درصد از بانوان باردار نوعی افسردگی را در این دوران احساس می کنند ، که معمولا به علت کم خوابی و فکر و خیال بیش از حد می باشد.

29- با داشتن اعتماد به نفس بیشتر ، بهتر می توانید مشکلات خود را کنترل کنید. زمانی که جنین درون بدن تان ، تمامی چیزهای زندگی شما را به اشکال مختلف تغییر می دهد و شما در تمامی جوانب زندگی تان احساس تغییرات اساسی و ناشناخته ای دارید ، تمرینات منظم ورزشی برای شما استحکام لازم و دانشی را فراهم می کند به طوری که احساس می کنید که برای خود و فرزند درون تان کار بزرگی را انجام می دهید.

30- زیباتر به نظر می رسید. تمرینات منظم ورزشی باعث افزایش گردش خون در پوست شما می شود و درخشش زمان بارداری شما را دو چندان می کند ، به علاوه این که زمانی که آرامش و تناسب اندام بیشتری دارید ، این زیبایی کاملا قابل مشاهده است.

31- احتمالا نوزاد شما باهوش تر خواهد بود. مطالعات نشان می دهند که نوزادان بانوانی که تمرینات ورزشی منظمی داشته اند ، از حافظه بهتری برخوردار هستند ، ضمن این که در تحصیلات خود نیز از نمرات بهتری بهره مند می شوند.

32- شما با ورزش بسیار شاداب خواهید شد. در دوران بارداری شما معمولا مجبور می شوید که کارهای جدیدی را در زندگی خود انجام دهید و تمرینات منظم ورزشی این توان را به شما می دهد که قدرت انجام هر کاری را داشته باشید.

33- شما از سیستم ایمنی بدن تان به خوبی مراقبت می کنید. انجام تمرینات منظم ورزشی به اندازه متعادل ، مانند : پیاده روی ، حتی احتمال ابتلا به سرما خوردگی را به اندازه 50 درصد کاهش می دهد. محققین معتقد هستند که تمرینات منظم ورزشی به یادگیری بانوان باردار نیز کمک خواهد کرد.

لحظه نما

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 2134
 • کل نظرات : 353
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 119
 • آی پی امروز : 67
 • آی پی دیروز : 207
 • بازدید امروز : 455
 • باردید دیروز : 2,300
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 2
 • بازدید هفته : 2,755
 • بازدید ماه : 21,605
 • بازدید سال : 163,386
 • بازدید کلی : 3,019,163